Proměny výstava
podzim 2017
Dárkové poukazy
main_gastro

Akce a novinky

Po celý říjen se můžete přijít do NC Fontána Teplice podívat na ojedinělou výstavu o proměnách teplické hvězdárny. Součástí výstavy bude několik desítek fotografií, které proměny mapují, chybět nebudou ani dalekohledy a další unikátní předměty.


Na své si přijdou i milovníci raket. „Jsme  rádi, že jsme se domluvili na výstavě modelů s Raketomodelářským klubem z Krupky, který přiváží modely raket, některé z nich dosahují i výšky dvou metrů,“ říká za NC Fontána Teplice Karel Schön.  Výstava „Proměny teplické hvězdárny“ Vám na 16 panelích představí v mnoha případech zcela exkluzivní fotografie. „Ukážeme Vám Písešný vrch z období prvohor a druhohor, chybět nebudou historické pohlednice,  které ukáží  hvězdárnu a později postavené planetárium z různých období existence těchto zařízení. Nechybí ani fotografie skalního jezírka, které  bylo ještě v 70. letech minulého století využíváno jako přírodní koupaliště,“ říká Schön.

Velká část výstavy bude věnována samotnému budování hvězdárny. Málokdo si dnes již pamatuje, že výstavba hvězdárny probíhala v rámci tzv. akce Z. Nemohou chybět také fotografie, které mapují dopravu kopule na hvězdárnu z teplických strojíren Tesas. „Kvůli obtížnosti dopravy ji bylo nutno rozdělit na dvě poloviny, což mělo řadu let poté neblahý vliv na její funkčnost,“ říká ředitel teplické hvězdárny Zdeněk Moravec.  Výstava se bude věnovat jak původnímu, tak i současnému vybavení. „Zapomenout ale nemůžeme ani na mostecké planetariuzm a a samozřejmě naše teplické. Planetárium bylo v Teplicích otevřeno v roce 1995. Nachází se v sousedství školy v Koperníkově ulici a pomocí přístroje ZKP-2 a doprovodných technologií seznamuje návštěvníky s aktuálním děním na obloze a s novými poznatky z astronomie. Přednášky v planetáriu vhodně doplňují školní výuku na základních i středních školách,“ dodává Moravec.  „Více už však neprozradíme, přijďte se sami podívat, co vše zajímavého se ve hvězdárně stalo a také se dozvíte vše o aktuálních proměnách teplické hvězdárny. V roce 2018 se návštěvníci dočkají zcela nových prostor.   V červenci 2017 byla díky podpoře zřizovatele, kterým je Ústecký kraj, zahájena největší přestavba hvězdárny za dobu její existence. Byla odstraněna celá hlavní budova spojující obě kopule. Rovněž ochozy kopulí projdou zásadní přestavbou. Výrazně se zvětší půdorys a celkový objem budovy, silueta nové hvězdárny však zůstane podobná své předchůdkyni, neboť obě kopule budou zachovány a budou stále hvězdárně dominovat.

Součástí výstavu bude i expozice Raketomodelářského ddílu Krupka. „V našem klubu se po celá léta pracuje s mládeží. Mezi první žáky pod vedením Rudolfa Zycha a Josefa Jireše patřili dnešní reprezentanti ČR v raketovém modelářství – Zdeněk Kolář, Bedřich Pavka a Pavel Broný. Během čtyřicetipěti let získali žáci a dospělí nesčetně titulů okresních a krajských přeborníků, vybojovali tituly Mistrů ČSR, ČSSR, ČSFR, ale největších úspěchů dosahují od vzniku samostatné České republiky. V našem klubu máme nyní držitele titulů Mistr ČR, absolutní mistr ČR, ale i Mistry Evropy a světa v raketovém modelářství v seniorech i v juniorech,“ říká za krupksé raketomodeláře Bedřich Pavka.

jg podzim 2017fashonblog_2016
Akce obchodů_2016Innogy podzim 2017
coloseum_neutralTalk_show_2016

Jste na stránce: Fontána nákupní centrum Teplice / Akce a novinky

 

Webové stránky vytvořila společnost Clickmedia webdesign.
Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®