Inspirujte se s Bushmanem
Tkaniny ze lnu jsou prověřené a oblíbené, jak dobou, tak především tím, že se lněné oděvy drží po staletí na výslunní jako součást dámských i pánských šatníků. Historie tohoto materiálu podle některých zdrojů sahá až do starověkého Egypta. Ač v průběhu svého módního vývoje dostal len mnoho jmen, včetně přízviska „materiál pro chudý lid“, dnes se dostává i do kolekcí značek těch nejzvučnějších jmen.Technologicky se postup zpracování lnu za staletí téměř nezměnil. Tkaniny z čistého lnu patří mezi prémiové materiály právě i proto, že kvalitní přírodní vlákenný materiál nebyl poškozen agresivními chemickými procesy. Nejen materiál v metráži, ale i oděvní produkty ze lnu působí chladně elegantním dojmem, nikoliv však studeně a nudně, ale ušlechtile a stále moderně. Pokud jde o komfort, a to nejenom v horkých letních dnech, len bude vaší nejsilnější zbraní. Milovaný materiál proslulý svou prodyšností a neskonalou trvanlivostí, ale též svou specifickou strukturou a pro některé typy lněných materiálů též luxusním leskem, se stane vaším oblíbencem. Pokud se tak v minulosti již nestalo a nepropadli jste mu, stejně jako my.
Tradice, jejíž návrat po období spánku opět ožívá
Pěstováním a zpracováním lnu se zabývá téměř celý svět, přestože je celý proces u lnu mnohem dražší než například u bavlny. Mezi největší esa patří Francie, Belgie, Holandsko, a především Severní Irsko, které materiálem zásobuje prakticky celou Evropu. Len patřil dlouhá léta též k Čechám. Pěstoval se tu a omezeně se pěstuje stále – především na Českomoravské vrchovině. Výrobci lokálního, myšleno českého původu, pak zpracovávají nejen u nás vypěstovanou surovinu, ale i len dovážený. Ve světě se celkově očekává vzestup spotřeby/poptávky lněných tkanin. Přes svou dlouhou tradici (či právě pro ni) je len i v současné době celým světem uznáván za vlákno klasické a stále módní. Nepatří sice mezi nejzastoupenější materiály na trhu s módou, ale samotný len je považován a vnímán jako prémiový materiál.
Co je len? Od modrého kvítku po produkt, který mohou dědit naše děti.
Květina s typickými drobnými bleděmodrými kvítky a stonkem vysokým okolo 80 cm, jemná, a přitom jedna z nejdéle používaných přírodních surovin, která – chtělo by se snad až říci – zvládne vše. I modernizaci. Lněný vlákenný materiál se získává ze stonků lnu setého (Linum usitatissimum).
Vzpomeňme si na krtečka a jeho kalhoty
Zajímavé je, že se výroba lnu od nejstarších časů příliš nezměnila. Pohádku o Krtečkovi a jeho modrých kalhotkách známe asi všichni. Lněná vlákna se získávají ze stonků rostlin celou řadou speciálních technologických postupů. Jen pro představu onoho složitého procesu uveďme několik kroků, kterými musí len projít, než se z něj může začít tkát. V první řadě se stonky drhnutím zbavují listí, máčení nebo rosení rozpustí pektózu, která spojuje vlákna s dřevovinou stonku, lámáním a potěráním se drtí dřevovina a odděluje se koudel od dlouhých vláken, vochlováním se svazky lnu dělí a zároveň se odstraní hrubá a krátká vlákna. Lněná vlákna se spřádají za mokra v příze různých jemností a kvalit. I barva lněného vlákna hraje důležitou roli již při hodnocení kvality vstupního lněného materiálu. Surový len rosený je tmavší, stříbrošedý, len máčený je nažloutlý až plavý. Přírodní barva lnu se pak často vyběluje, zvláště před barvením nebo potiskováním. Tradiční základ zpracování lnů zůstává, jen se nyní více používají některé finální (do)úpravy látek či hotových lněných produktů. Len se změkčuje, barví nebo bělí, opatřuje nepromokavou vrstvou, snižuje se jeho mačkavost apod.
Čistý len či ten směsovaný
Jako lněné látky lze označit ty, které jsou ze 100% lnu nebo s minimálně 50% podílem lnu ve směsi s jiným materiálem (bavlna, hedvábí, viskóza a další). Ve své čisté podobě však patří len k nejušlechtilejším materiálům na oděvním trhu. Len patří k zásadním celoročně používaným materiálům (nejen v létě), skvěle vynikne sám o sobě i s kvalitní bavlnou či hedvábím. Kombinace pískových lněných kalhot a bílé košile je nestárnoucí klasikou. Vzdušné lněné šaty by neměly chybět v žádném dámském šatníku. Lněná sukně či elegantní volnější šortky skombinované s hedvábným topem a lněná košile s denimovými kalhotami … co víc si můžeme přát. Jednoduché, pohodlné a přitom stylové.
Benefity, které len poskytuje
Oblíbenost lnu spočívá v jeho benefitech. Vlastnostech, které žádný jiný materiál nenabízí. Především v jeho prodyšnosti. Tajemství této vzdušnosti je skryté v tom, že na výrobu lnu je potřeba přibližně poloviční množství vláken, v porovnání s bavlnou. Navíc má sám o sobě příjemný vzdušný a chladivý omak. Dalšími výhodami lnu je schopnost absorbovat vlhkost a zároveň absorbovanou vlhkost mnohem rychleji uvolnit, čímž oproti ostatním přírodním tkaninám mnohem rychleji schne. Jde tedy o ideální materiál do horkého a zároveň vlhkého počasí. Len je také materiálem hypoalergenním, který nezpůsobuje alergické reakce. Díky své hladké struktuře vlákna (na rozdíl od ostatních vláken, např. bavlna, hedvábí, vlna mají šupinkatý povrch) je navíc mimořádně odolný vůči znečištění a zašpinění, protože nepohlcuje prach, odolává roztočům, plísním, ale i bakteriálnímu znečištění. Je tedy mimořádně vhodným materiálem pro lidi trpící různými druhy alergií, astmatu, atopického ekzému, lupenkou apod.
Skvěle odolává negativnímu působení lidského potu – nedochází k vytváření tzv. "map“.
Len má oproti jiným textilním vláknům velmi vysokou odolnost. Jednou z nejdůležitějších vlastností lněného vlákna je právě pevnost (až o 30% pevnější než bavlna, za mokra až o 60%!), výborně drží tvar i po mnoha vypráních. S odstupem času se začíná příjemně lesknout. Čím je len starší, tím je měkčí a na dotek příjemnější (bavlna má spíše opačnou tendenci). Z pevného vlákna lze vyrobit pevnější a hodnotnější výrobky. Pevnost je částečně ovlivněna podmínkami v období růstu rostlin, ale také způsobem, jakým je zpracován. Jemnost vlákna je rozhodující pro jemnost konečné příze. Čím jemnější je vlákno, tím jemnější lze vypříst přízi a tím jemnější může být lněný výrobek. Není tedy lnářský průmysl jako lnářský průmysl, a i zde je potřeba vybírat kvalitního dodavatele, zpracovatele i výrobce. Jedině budou-li přistupovat k materiálu s úctou a jako ke kvalitnímu materiálu pro zpracování – bude příze (vlákno), metráž i konečný produkt skvělý a kvalitní. Lněné výrobky takřka nestárnou, jsou mimořádně odolné vůči mechanickému poškození a u struktury plátna téměř nedochází k „řídnutí“ a to ani přes nestejnoměrnost vláken a rustikální výraznější povrch typický u jemných i hrubších lněných přízí.
Nikdo nejsme dokonalí
Pochopitelně i len s sebou nese jisté nevýhody. Neelasticita a z jistého úhlu pohledu „tvrdost“ samotného materiálu nemusí pro mnoho lidí znamenat žádný problém, ale největší nevýhodou lnu je jeho výrazná mačkavost.
Pečovat o to, na čem nám záleží
Len rád dýchá, a proto jej skladujte ve skříních volně uložené, občas můžete i provětrat na čerstvém vzduchu. okiokiLněné výrobky dobře snášejí klasické praní v pračce. Při prvním praní je ale nutné počítat s určitou mírou srážlivosti – cca 3-7 %, jedná se o specifickou vlastnost lněného vlákna, kterou je možné zmírnit důsledným dodržením doporučených pravidel.
Hladká struktura lněného vlákna umožňuje při praní mnohem snadnější uvolnění nečistot. Proto lněná tkanina nevyžaduje vysoké prací teploty (ačkoliv jim odolá) nebo agresivní prací prostředky. Lněné vlákno totiž vykazuje vysokou odolnost proti působení zásaditých látek, kyselin a jejich roztokům. Ideálně perte na 40 °C. Některé bílé lny snesou i teplotu 60 °C. Lněná vlákna jsou náchylnější k lámavosti, neměla by se tedy ždímat. Při praní a máchání zachovejte stejnou teplotu vody. Při praní lnu používejte jemný prací prostředek a prací cyklus pro delikátní materiály. Vyhněte se aviváži i bělidlům. Lněné oblečení můžete na krátkou dobu sušit v sušičce na šetrný program. Len před žehlením trochu nakropte, půjde vám to snadněji. Obecně se len žehlí na vyšší teplotu. Světlé lny můžete žehlit oboustranně, tmavé naruby, aby se nevytvořily bílé mapky. Při praní s jinými materiály může len pohlcovat jemné chloupky, a ztratí tak svůj lesk a barvu. Proto dejte lněné věci do lněného „pytle na praní“ nebo do lněného polštáře. 
před žehlením nebo mandlem látku navlhčete
při žehlení používejte nejvyšší žehlicí teploty (obvykle je na ovládání uvedeno: len, linen, leinen, apod.) - len má mimořádnou schopnost odolávat vysokým teplotám, které navíc lépe vyrovnají pomačkané vlákno. Výše uvedené zásady mohou ještě navýšit už tak dlouhou životnost lněného materiálu, která je opravdu mimořádná. Navíc má i enviromentální hodnotu – z hlediska nízké energetické náročnosti a ekologické zátěže. Příjemný může být jistě i ekonomický efekt (dlouhá trvanlivost materiálu, nízké teploty při praní, kratší prací cyklus).
Přestože žijeme v období modernizace snad úplně všeho okolo nás, v době, kdy syntetická, neprodyšná, ale nemačkavá a téměř bezúdržbová vlákna bereme jako přirozenou součást, touží člověk po doteku přírody, po něčem neumělém, částečně nedokonalém, po něčem, co není naprogramované a přesné.

pascucci stredni banner imagaeerotic do 30 duben
inogy do 16 5 24sinsay do 5 5
marlenn podzim zima 23 baifu neutral maly

Jste na stránce: Fontána nákupní centrum Teplice / Čtení na volný čas doma

 

Webové stránky vytvořila společnost Clickmedia webdesign.
Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®